Rokam dziļi Tallinā

Pagājušā gada beigās Tallina Vesi ūdensapgādes uzņēmums atklāja, ka netālu no populārās Tallinas pludmales daļa no grunts virskārtas iegrimst. Tā kā iegrimes punkts atradās virs galvenā Tihases (Tihase) notekūdeņu tuneļa, bija jārīkojas nekavējoties. Pēc situācijas izvērtēšanas, viņi vērsās pie mums.

Tihases notekūdeņu kolektors ir galvenais notekūdeņu tunelis, kas pārvieto notekūdeņus un lietusūdeni no diviem lieliem dzīvojamo māju rajoniem uz Paljasāres (Paljassaare) notekūdeņu attīrīšanas staciju. Šajā reģionā dzīvo no 75 000 līdz 90 000 iedzīvotāju jeb viena piektā daļa no Igaunijas galvaspilsētas iedzīvotājiem.

Bija skaidrs, ka daļa no betona tuneļa brūk un ievelk ap to esošo grunti notekūdeņu straumē. Notekūdeņu tunelis bija relatīvi jauns — tas būvēts 1980. gados un tā plānotais ekspluatācijas ilgums bija vairāk nekā 100 gadi.

Nepieciešamas ekspertu zināšanas

Tuneļa bojājumu cēloņi vēl ir visai neskaidri, tomēr bija skaidrs, ka šī problēma ir jārisina ātri, lai izvairītos no tālākas grunts erozijas un tuneļa nosprostošanās.

"Tā kā tunelis atrodas dziļi zem zemes, nebija iespējams iegūt informāciju par ārkārtas situācijas apstākļiem. Tajā pat laikā, tā kā mēs zinājām konkrētu vietu, kurā iegrimst grunts, mēs aptuveni varējām prognozēt, cik metru no tuneļa vajadzēs atjaunot," saka Tallina Vesi galvenais izpilddirektors Aleksandrs Timofejevs (Aleksandr Timofejev).

Tomēr tas nesolījās būt viegls uzdevums. "Darbs ir sarežģīts, jo tunelis atrodas dziļi zem zemes un tā darbība nav pārtraukta. Mēs nevaram pilnībā novirzīt ūdeni uz citiem tuneļiem. Mums jāņem vērā arī reģiona sarežģītā ģeoloģiskā situācija," saka Timofejevs.

Viņš skaidro, ka jau no paša sākuma Tallinna Vesi piesaistīja tehniskos inženierus no Tallinas Tehniskās universitātes, kā arī no uzņēmuma lielākā akcionāra United Utilities, jo viņiem ir plaša pieredze, kā tikt galā ar šādām problēmām.

Timofejevs norāda: "Mums bija nepieciešams, lai celtniecību veic uzņēmums ar pieredzi pamatu inženiertehniskajiem risinājumiem, it īpaši darbiem zem notekūdeņu līmeņa. Tas ir galvenais, ar ko Lemminkäinen izcēlās starp konkurentiem."

Nopietni pazemes darbi

"Mēs pilnībā atjaunojam šo šahtu," rādot uz dziļo tranšeju saka Lemminkäinen projektu vadītājs Olli Ormio. Pirms varam izrakt un aizvietot veco cauruli, laukumu ap to jānostiprina ar pāļiem kurus iedzen zemē katrā pusē. Pēc tam, izmantojot tehniku, kura vienlaicīgi veic urbšanu un pazemē ievada šķidru betonu, zem pāļiem tiks izveidota betona plātne.

"Galvenais izaicinājums ir nodrošināt, ka nerodas kādas ūdens noplūdes. Augsne sastāv tikai no smiltīm un sanesumiem. Kad tā kļūst slapja, tās nestspēja ir ļoti maza. Piedevām rakšanas darbi notiek diezgan dziļi zem gruntsūdens līmeņa," viņš saka.

Starp lielākajiem tehniskajiem izaicinājumiem ir betona iepildīšanas un urbšanas kolonnu uzstādīšana ar sagāzumu pāļu sānos. Sagāzuma leņķim ir jābūt precīzam, citādi betona plāksne neizveidosies pareizi.

"Tas ir visai sarežģīti," saka Olli. "Tas viss notiek 17 metru dziļumā, dziļāk nekā mēs rokam, tādēļ mēs nevaram redzēt, vai mums viss ir veiksmīgi izdevies. Ja plāksne nebūs pabeigta, to mēs uzzināsim nekavējoties, jo mums būs ārkārtīgi lielas problēmas ar no apakšas izspiesto augsni un ūdeni."

Dalīšanās ar zināšanām starp kolēģiem

Maijā sāktā projekta grafiks ir visai saspringts. Darbi tiek veikti 12 stundas dienā, septiņas dienas nedēļā. Lai saglabātu tempu un spētu nodrošināt darbu visās maiņās, iesaistītas trīs Lemminkäinen brigādes — viena no Somijas, viena no Igaunijas un viena no Latvijas. Darbs šādā starptautiskā vidē dod papildus iespējas apmācībām.

"Mūsu mērķis ir cik vien iespējams bez apstājas darbināt iekārtas, un iemācīt mūsu igauņu un latviešu darbiniekiem šo darbu veikšanas metodi. Iepriekš mēs šādiem darbiem izmantojām brigādi no Somijas. Šobrīd ir plāns iemācīt šo metodi vietējiem strādniekiem un darbu vadītājiem," saka Olli.

Ja viss noritēs pēc plāna, līdz 2015. gada beigām Tihases tunelim vajadzētu būt darba kārtībā, un zeme ap visiecienītāko peldvietu atkal būs stabila.

Faktu sadaļa:

  • Klients: AS "Tallinna Vesi"
  • Tuneļa dziļums: 10 metri
  • Galvenās celtniecības metodes: pāļu ierīkošana, urbšana un betona iepildīšana
  • Projekta sākšanas datums: 2015.g. maijs
  • Pabeigšanas datums: 2015.g. beigas

Teksts: Stīvs Romans
Fotogrāfijas: Sergejs Žuganovs

 

Olli Ormio

Vahurs Seps (Vahur Sepp), Urbšanas operatora asistents no Lemminkäinen Igaunijas filiāles.

"Mans darbs ir veikt urbju apkopi - to izstiepšanu, tīrīšanu, tamlīdzīgas lietas. Man šeit ļoti patīk. Atmosfēra ir vienreizēja un mums ir lieliska komanda. Cilvēki ir draudzīgi, visi ļoti labi satiek. Mēs esam vienīgais uzņēmums Igaunijā, kas veic šāda veida darbus, tādēļ vienmēr gaida jauni izaicinājumi — vienmēr ir jaunas iespējas darīt vairāk un domāt par jauniem risinājumiem. Tas ir ļoti forši."

Simo Majanens (Simo Majanen), Sūkņu operators no Lemminkäinen Somijas filiāles.

"Šī ir pirmā reize, kad sadarbojos ar igauņu un latviešu brigādēm. Patiesību sakot, nav nekādas pieredzes atšķirības. Protams, ir dažas grūtības, kas saistītas ar valodām, tomēr mēs ar tām tiekam galā. Darbojoties pie šāda izaicinoša projekta, daždien gadās saskarties ar daudzām problēmām. Kad nav problēmu un spīd saule, šis ir ļoti labs darbs. Ir jauki atrasties pie pludmales. Dažreiz izvēdinu galvu un aizeju kādā pastaigā."

Rinalds Būmanis, Būvinženieris no Lemminkäinen Latvija filiāles.

"Esmu ļoti apmierināts ar šo projektu - tā ir laba pieredze. Piedevām tas ir arī starptautisks projekts. Urbšanas un betonēšanas darbus veic komanda no Somijas. Mums tā ir iespēja iemācīties ko jaunu, jo mēs Latvijā neesam veikuši šādus darbus. Tajā pat laikā somi no mums var mācīties, kā mēs veicam pāļu dzīšanu. Vissvarīgākais ir tas, ka mēs darbojamies kā viena komanda, un visiem ir skaidrs, kas jādara. Tas visā visumā ir interesants projekts, kas saistīts ar lieliem riskiem, tomēr katrs solis ir rūpīgi izplānots tā, lai riski tiktu samazināti līdz minimumam un darbs tiktu veikts pienācīgi."

2015.11.03.

Tas patīk 7 cilvēkiem