Skolas nometne mācībām

Pudasjarvi topošā jaunā skolas nometne apvieno vietējos kokmateriālus, modernās tehnoloģijas un projektu, lai rezultātā radītu mācībām pielāgojamu vidi.

Kurš būvmateriāls varētu būt vēl dabiskāks par koku, izejmateriālu, kas sastopams mums visapkārt? Tieši šāda bija pamata ideja gadījumā ar Somijas ziemeļos esošo pilsētu Pudasjarvi, kur pašā pilsētas centrā tiek būvēta pasaulē lielākā skolas nometne. 2016. gada rudenī jaunajā skolā mācības uzsāks aptuveni 800 pamatskolas, vidusskolas un augstskolas līmeņa studentu.

Mēs esam atbildīgi par skolas nometnes projektēšanu un projekta īstenošanu. Skola tiek būvēta pēc PPP modeļa, kas nozīmē, ka mēs vēl 25 gadus būsim atbildīgi arī par skolas apsaimniekošanu, ikgadējo remontdarbu veikšanu un pakalpojumu nodrošināšanu.

Jaunas mācību metodes

Pēc Esas Kempainena [Esa Kemppainen], kurš Lemminkäinen atbild par PPP modeļa uzņēmējdarbību, sacītā tāda skolas vide, kā ieplānota Pudasjarvi skolas nometnē, nodrošina kopības sajūtu, kā arī jaunu pieeju mācībām: „Lemminkäinen vēlas būt daļa no procesa, kas ir stingri vērsts uz mācīšanos. Sienas un ēkas ir tikai instrumenti."

Esa saka – mērķis ir izveidot drošu un veselīgu vidi mācībām, efektīvi izmantojot pieejamās platības, kur telpas ir ļoti pielāgojamas un mācību materiāli lielākoties ir elektroniski. Ēdināšanas telpas, āra teritorijas un gaiteņi dažāda vecuma lietotājiem sniedz iespējas mācīties un atpūsties gluži kā skolas klašu telpās. „Šādai pieejai lieliski atbilst koncepcija par atbildību visa ekspluatācijas laika garumā," piebilst Esa.

Dabiska izvēle

Koka ēka ir dabiski piemērota šīs 8500 cilvēku apdzīvotās, mežu un ūdensceļu ieskautās pilsētas tēlam. Apdzīvotības blīvums ir tikai 1,5 iedzīvotāji uz kvadrātkilometru, un Pudasjarvi atrodas arī Iso-Syöte, Somijas vistālāk uz dienvidiem esošais kalns. Jaunā skola, kas sastāv no četrām ēkām, atradīsies blakus upei un būs viegli saskatāma no tuvējā lielceļa.

Taču ar tēlu saistītie apsvērumi nebija vienīgie faktori būvmateriāla izvēlē: pilsētas vecās skolas ēkas cieš no sliktas gaisa kvalitātes telpās, un kā risinājums šai problēmai, tika saskatīts koks. Turklāt pilsētai iepriekš bijusi pozitīva pieredze saistībā ar biroju un dienas centra ēkas būvniecību – arī tā uzcelta no koka.

Modelēšana atvieglo darbu

Skolas nometnes projekta īstenošanu atvieglo projektēšanas vadība un modelēšana būvniecības stadijā, stāsta iepirkumu inženiere Hanna Keskiaho [Hanna Keskiaho]. „Tā kā esam atbildīgi par tehnisko projektu, būvlaukums var ietekmēt dizainiskos risinājumus, lai nodrošinātu, ka tie ir efektīvi no uzstādīšanas perspektīvas, kā arī citās darba stadijās."

Modelēšana palīdz noteikt precīzas dažādu elementu, piemēram, ventilācijas lūku, atrašanās vietas, ļaujot jau ražotnē izveidot materiālos nepieciešamās atveres. Pēc Hannas sacītā koks ir jauns un interesants materiāls tiem, kuri vairāk pieraduši pie betona konstrukcijām, un, lai arī koka sienas uzstādīs pats koka paneļu ražotājs, ar kokmateriāliem saistītās prasības jāņem vērā visām iesaistītajām pusēm.

Koka sienas ir 27,5 centimetrus biezas, un tās tiks pilnībā pabeigtas pēc to uzstādīšanas un apstrādes. „Kokam piemīt tendence ar laiku nosēsties, tādēļ mēs atstājam nedaudz vietas virs logiem, aizpildot to ar vati," skaidro Hanna.

Laika apstākļi aizvadītajā ziemā bija labvēlīgi, jo temperatūra nenokritās tik zemu, lai traucētu būvdarbu veikšanu. „Tajā pašā laikā jānovērš koka samitrināšanās, pretējā gadījumā tas uzbriedīs. Ziema ir labs laiks, lai būvētu koka ēkas, jo apkārtējā vide ir tīra un gaiss ir sauss."

Pudasjarvi skolas nometne

  • Jāpabeidz 2016. gadā. Būvniecības projekts un tā apsaimniekošana 25 gadu garumā.
  • Skolā mācīsies aptuveni 800 studenti.
  • Nometni veidos četras ēkas, kurās atradīsies pamatskola, vidusskola un augstskola, kā arī pieaugušo izglītības centrs un skolas sporta zāle.
  • Platība – aptuveni 9700 kvadrātmetru. Izmantotā materiāla daudzums pielīdzināms vienam kokam aptuveni 29 kilometru garumā.
  • Kokmateriālus piegādā Kontiotuote Oy.

Teksts: Pirko Koivu [Pirkko Koivu]
Foto: Jāni Fors [Jaani Föhr]

Leo Leinonens [Leo Leinonen], Lemminkäinen, OSH (arodveselība un darba drošība) pārstāvis, būvstrādnieks

Vietējie uzņēmēji bija iesaistīti pamatu izbūves darbos, kā arī šobrīd līdzdarbojamies kokmateriālu un logu piegādēs. Sadarbība starp mums un apakšuzņēmējiem ir noritējusi gludi. Pats personīgi esmu iesaistīts plašā darbu diapazonā, no tīrīšanas līdz betona liešanas darbiem. Tikko kā strādāju pie laminētu koka stabu un siju uzstādīšanas visās četrās būvlaukuma zonās, mazliet veicot arī metināšanas darbus. Kā OSH (arodveselības un darba drošības) pārstāvis es būvlaukumā uzraugu arī darba drošību, un nekādu būtisku negadījumu nav bijis. Katru nedēļu būvlaukumā īstenojam drošības pasākumus, kurus apvienojam ar iknedēļas sapulcēm, lai pārrunātu darba drošību un citus ar objektu saistītos jautājumus un atrisinātu jebkādas radušās problēmas.

Ēro Talala [Eero Talala], tehniskā direktora pienākumu izpildītājs, Pudasjarvi pilsētas pašvaldība

Lemminkäinen bija vienīgais būvuzņēmējs, kurš spēja piedāvāt mūsu meklēto risinājumu, kas bija – no koka būvēta skolas nometne un celta, izmantojot PPP modeli. Sadarbība noritēja veiksmīgi, un, tiklīdz būvdarbi būs pabeigti, skolēni un skolotāji varēs darboties modernā un radošā vidē. PPP modelis nodrošina, ka 25 gadus par nometni varam nesatraukties. Būvuzņēmējs darbus veic augstā kvalitātē, un uzturēšanas darbi tiek veikti savlaicīgi. Mēs zinām, kādas minētajā laikā būs skolas uzturēšanas izmaksas. Ja netiktu izmantots PPP modelis, lēmumus par renovāciju un remontdarbiem pieņemtu pilsētas lēmēji. Viņiem gandrīz vienmēr ir kas svarīgāks, kam piešķirt līdzekļus.

Jalo Poijula [Jalo Poijula], Kontiotuote Oy izpilddirektors

Mums, kā vietējam uzņēmumam šīs sadarbības sākšana ar Lemminkäinen bija loģiska izvēle. Kokmateriāli ir no mežiem, kas atrodas 80 kilometru attālumā no būvlaukuma. Sadarbība ar Lemminkäinen bija interesanta un izglītojoša: ģenerāluzņēmējs strādā atbilstoši standartiem un sistemātiski, nesteidzoties, bet visus darbus paveicot laikā. Mūsu eksperts cieši sadarbojās ar konstrukciju projektētāju un arhitektu. Ikviens no viņiem ienes projektā kādas sev raksturīgas zināšanas, kādu nav citiem. Šis projekts mums ir svarīgs atskaites punkts, un tas piesaistījis arī starptautisku uzmanību.

Pudasjärvi video

     

2015.05.19.

Tas patīk 16 cilvēkiem