Karle Henriks Penti [Kaarle Henrik Pentti] 1918–2014

Mūžībā aizgājis lielisks Lemminkäinen draugs.

Padomnieks rūpniecības jautājumos, pulkvežleitnants K.H. Penti mūžībā aizgāja 2014. gada 29. decembrī Helsinkos, Somijā. Viņam bija 96 gadi. Viņa tēvs, S. J. Penti, bija aktīvists, baltgvardu loceklis un rūpnieks. Viņa māte, Helmi Arneberga-Penti [Helmi Arneberg-Pentti], bija galvenā ietekmes persona Lotta Svärd organizācijā. Kad K. H. Penti vēl bija skolnieks, baltgvardi kļuva par daļu arī no viņa dzīves. Viņš 1941. gadā pirmais no klases pabeidza Somijas Militāro akadēmiju ar piešķirtu virsnieka pakāpi. Karā pret Padomju Savienību viņš cita starpā dienēja arī kā Helsinku "prožektoru" divīzijas komandieris.

Pēc kara viņš ieguva maģistra grādu tehnoloģijās, ekonomikā un biznesa vadībā, kā arī ieņēma vadošus amatus lielos uzņēmumos: United Paper Mills, Shell un Neste. Turklāt viņš izveidoja Somijas avārijas apgādes sistēmu.

No 1959. līdz 1966. gadam un no 1978. līdz 1993. gadam Penti uzņēmumā Lemminkäinen ieņēma valdes priekšsēdētāja amatu. Viņa vadībā salīdzinoši pieticīgais betona izstrādājumu un darvas ražošanas uzņēmums pārauga starptautiskā būvniecības grupā un uzņēmumā, kura akcijas tiek kotētas biržā. Uzņēmuma attīstības pamatā bija viņa plašās zināšanas un pieredze. Viņš cita starpā bija stingrs internacionalizācijas aizstāvis ar lieliskām valodu zināšanām. Viņš bija arī lielisks skolotājs tādās jomās, kā vispārējās zināšanas, labas manieres, apģērba etiķete un pareiza valodas lietošana. Pēc viņa iniciatīvas 1985. gadā tika nodibināts Oskari Vilamo fonds, lai atbalstītu padziļinātus pētījumus būvniecībā. Vilamo bija viņa sievastēvs.

K. H. Penti bija renesanses cilvēks. Viņam tika piešķirti goda doktora grādi tehnoloģijā un militārajā zinātnē. Vairākos orķestros viņš spēlēja mežragu. Viņš bija arī talantīgs sportists un uzvarēja vairākos valsts mēroga čempionātos komandu sporta veidos. Viņš spēlēja somu beisbolu, basketbolu, futbolu, ledus hokeju un lauka hokeju. K. H. Penti bija harizmātiska persona, kuru darbinieki atceras ar patiku.

Teksts: Mati Alto [Matti Aalto]

2015.03.19.

Tas patīk 9 cilvēkiem