Atklāta un ātra komunikācija būvobjektā

Komunikācijas svarīgums būvprojekta gaitā kļuva acīmredzams Rantaveile [Rantaväylä] tuneļa projektā Tamperē. Somijā garākais autoceļa tunelis, kas atrodas pilsētas centrā, tika uzbūvēts alianses ietvaros, kurā mēs bijām galvenais uzņēmējs.

Ar intervējamajiem tiekamies Tamperes Rantaveiles tuneļa projekta alianses birojā Somijā, plašā ēkā, kur agrāk bijusi rūpnīca. Šeit ar komunikāciju saistītie projekta uzdevumi tika nodoti tālāk atkarībā no tā, kurš tos pieprot vislabāk.

Bez Lemminkäinen alianses partneri ir Tamperes pilsēta, Somijas Transporta pārvalde un divi tehniskie biroji.

"Mūsu kopējā birojā mums visu laiku bija pieejama pilnīga informācija. Ja bija kaut kas tāds, ko kāds nezināja, mēs no savām kuba formās iekārtotajām darba vietām skaļi iekliedzāmies, līdz saņēmām atbildi. Mēs nekavējoties varējām pārsūtīt jautājumus labākajam ekspertam," stāsta vadošā eksperte Merja Tīnismā [Merja Tyynismaa], kura projekta laikā strādāja A-Insinöörit Suunnittelu Oy.

Komunikācijai ir nozīme, sevišķi šāda mēroga projektā, kuram ir milzīga publicitāte un kas ietekmē daudzus.

"Komunikācijai jābūt daļai no projekta operatīvās vadības un vadības sistēmām," stāsta Esko Mulari [Esko Mulari], Lemminkäinen Rantaveiles tuneļa alianses līguma projekta vadītājs.

Lai būvnieki var mierīgi strādāt un iedzīvotāji mierīgi dzīvot

Tas nozīmē pienākumu komunicēt par šāda mēroga projektiem jau no to plānošanas stadijas.

"Rantaveiles tuneļa projektā bija daudz lēmumu pieņemšanas gadījumu un politikas, tādēļ par to bija jūtama pastiprināta interese jau kopš pirmās dienas. Ieinteresētajām pusēm jābūt pieejamai visjaunākajai informācijai par projekta norises gaitu un tā ietekmi, lai spētu attiecīgi sagatavoties. Atklāta komunikācija ļāva mums mierīgi strādāt un nomierināja arī iedzīvotājus,” rezumē Mauri Mekiaho [Mauri Mäkiaho], Somijas Transporta pārvaldes projektu vadītājs.

Viņam piekrīt Zviedrijas Transporta pārvaldes komunikācijas stratēģis Johans Pērsons [Johan Persson].

"Būvniecības darbu laikā jums iedzīvotāji jāinformē gan par projekta ieguvumiem, gan neizbēgamu nelabvēlīgu ietekmi, bet sevišķi - par to, kā šīs neērtības mazināt. Ja komunikāciju neuztver nopietni, nepietiekamas zināšanas un uzticības trūkums var novest pie protestiem un sūdzībām. Tas maksā gan laiku, gan naudu."

Johans arī uzsver nepieciešamību sadalīt atbildību par komunikāciju, jo uzņēmējs bieži vien ir visinformētākais par būvobjektā notiekošo.

Ātrums un atklātība kā atslēgas vārdi

Agrāk cilvēki jaunumus no avīzēm uzzināja ar laika nobīdi, tagad sociālie mediji tos izplata reālā laikā. Tiklīdz kaut kas notiek, informācija jāizplata nekavējoties. Rantaveiles tuneļa projekta īstenošanas laikā tika aktīvi izmantoti sociālie mediji, turklāt papildus mēs izdevām biļetenus un organizējām iedzīvotājiem dažādus pasākumus.

"Tuneļa būvniecība sākotnēji bija pretrunīgi vērtēts projekts; viedokļi par un pret sadalījās aptuveni līdzīgi. Šobrīd tuneļa piekritēju skaits ir pavisam citā līmenī," norāda Mauri.

Visvairāk jautājumu bija saistīti ar apkārtējās vides problēmām: troksni, putekļiem un gaisa kvalitāti.

"Aizdomas raisīja arī rakšanas darbi. To laikā mums bija viens projekta inženieris, kuram bija jāatbild uz cilvēku jautājumiem, viņš bija klāt visos klientu pasākumos kopā ar citiem ekspertiem, lai tādējādi projekta komunikācijai piešķirtu seju," skaidro Merja.

Tas viss atmaksājās

Vietējo mediju interese bija milzīga jau no paša sākuma. Aamulehti  (Somijas otrais lielākais laikraksts, ko izdod Tamperē) pielikumā Moro bija raksts par Rantaveiles tuneli, un lasītāju pārbaudes grupas apmeklēja tuneli vēl pirms tā atklāšanas. Mūsu aktīvā Rantaveiles tuneļa diena 2016.gada oktobrī bija hits. Mediji pat izteica ideju tunelī fotografēt spridzināšanas darbu norisi.

Būtiski ieguldījumi komunikācijā atmaksājās.

“Iepriekš mēs tik daudz resursu šādām vajadzībām netērējām, bet tas bija tā vērts. Pirms laika informāciju nevajadzētu iezīmēt kā pozitīvu vai negatīvu. Par dažādiem jautājumiem jākomunicē atklāti un uzreiz,” teic Esko, kurš bija galvenais atbildīgais par komunikāciju jautājumiem.

“Ar vides novērojumiem un tehniskajiem darbiem kopumā saistītos datus ir grūti saprast, un ir prasība, ka tos vajadzētu popularizēt nākotnes projektā," piebilst Merja.

Teksts Minna Kalajoki [Minna Kalajoki]
Foto Juho Pāvola [Juho Paavola]
Rasējums Heiki Pākanens [Heikki Paakkanen]

TOP 5 padomi liela būvniecības projekta komunikācijas nodrošināšanā:

  1. Rūpīgi plānojiet komunikācijas pasākumus. Tādējādi izvairīsieties no tā, ka vajadzēs risināt problēmsituācijas.
  2. Nepārtraukti iesaistieties dialogā ar ieinteresētajām pusēm. Piešķiriet komunikācijām seju.
  3. Komunicējiet par visu nekavējoties. Sevišķi tas attiecas uz gadījumiem, kad noticis kas nelāgs.
  4. Esiet godīgi. Neslēpiet informāciju un neizvairieties no tās atklāšanas. Risiniet problēmas nekavējoties.
  5. Ja kaut ko nezināt, apsoliet to noskaidrot. Attiecieties pret komunikāciju nopietni.

2017.04.11.

Tas patīk 6 cilvēkiem